...

Dla pasjonatów piękna

Kategoria: Trendy w pielęgnacji
Autor: Małgorzata Chełkowska
Opublikowano: 24 marca 2017

SKIN IN THE CITY.
JAK CHRONIĆ SKÓRĘ PRZED SMOGIEM?

Anti-Pollution – Kosmetyczny mega trend.

Na dramatyczne skutki działania smogu na zdrowie i urodę skóry zwrócono uwagę w Azji, w najbardziej zanieczyszczonych miastach świata – m.in. Pekinie, Szanghaju, New Dehli. Świadomość tego natychmiast przeniosła się do USA i Europy. Również w Polsce, od kilku lat – a od kilku miesięcy z ogromną intensywnością, ogłaszane są alerty smogowe mówiące o wielokrotnych przekroczeniach norm. A skóra to największy organ naszego ciała, który ma bezpośredni kontakt z otaczającym nas zanieczyszczonym światem.

Zgodnie ze światowym trendem ANTI-POLLUTION warto sięgać po kosmetyki stanowiące tarczę ochronną przed zanieczyszczeniami i czynnikami zewnętrznymi niszczącymi skórę.

Czym jest smog i tajemnicze PM 2,5?

Smog to nic innego jak mieszanina wielu drobin, substancji i kropelek cieczy, zawieszonych w powietrzu. Zawiera:

 • PM2,5 i PM10. PM to z języka angielskiego particular metter – niszczące skórę, zawieszone w powietrzu stałe drobiny o średnicy odpowiednio poniżej 2,5 i 10 mikrometrów
 • NO2 (dwutlenek azotu), CO (tlenek węgla), ozon, PAH (policykliczne węglowodory aromatyczne, np. bardzo groźny dla zdrowia benzopiren)
 • metale ciężkie
 • drobiny sadzy węglowej o rozmiarach nano- i mikrometrów.

Zanieczyszczenia powietrza mogą być źródłem dodatkowych utleniaczy, które atakują struktury skóry (t.j. kolagen, elastynę, kwas hialuronowy, lipidy) i jej układ odpornościowy, w konsekwencji powodując szereg poważnych uszkodzeń. Badania dowodzą, że te składniki są odpowiedzialne m.in. za przedwczesne starzenie się skóry, powodowanie podrażnień i stanów zapalnych. Ochrona skóry przed zanieczyszczeniami staje się więc absolutną koniecznością.

Czego mamy się bać?

PM2,5 i PM10, a także inne składniki smogu, ze względu na swój niewielki rozmiar rzędu nanometrów mogą zachowywać się w nieprzewidywalny sposób. Mogą wnikać przez skórę (przez tzw. pory skóry – ujścia gruczołów potowych, łojowych i mieszki włosowe) i tam powodować często nieodwracalne spustoszenia.

 

Ewidentnymi skutkami działania smogu, czyli zanieczyszczeń środowiska, są:

 • przedwczesne starzenie się skóry
 • zmarszczki, utrata jędrności
 • choroby skóry, m.in. alergie, AZS, egzema, zaczerwienienia, trądzik
 • przebarwienia
 • zaburzenie cyklu odnowy komórkowej – nadmierne rogowacenie
 • zwiększone wydzielanie sebum
 • nowotwory skóry!

W konsekwencji skóra staje się bardziej sucha (uszkodzenie bariery naskórka) i wrażliwa, pojawiają się zmarszczki i zwiotczenia, a także zaburzenia pigmentacji, prowadzące do powstawania przebarwień. Odwodniona skóra traci zdolność do odbudowy swoich funkcji barierowych i biomechanicznych. Odwodniona skóra traci zdolność do odbudowy swoich funkcji barierowych i biomechanicznych.

Jak się bronić?

Ochrona ANTI-POLLUTION. Mega trend w kosmetykach pielęgnacyjnych.
Do niedawna mówiło się, że dla zachowania młodości, zdrowia i urody niezbędna w pielęgnacji skóry jest jej ochrona przed szkodliwym wpływem promieniowania UV (słońce) oraz wolnych rodników. Teraz dołącza się pielęgnację ANTI-POLLUTION, która stanowi nowy kierunek w kosmetyce pielęgnacyjnej.

Skuteczne preparaty pielęgnacyjne z ochroną ANTI-POLLUTION:

 • zawierają przeciwutleniacze – neutralizujące wolne rodniki generowane przez zanieczyszczone środowisko
 • zawierają substancje filmotwórcze, tworzące na powierzchni skóry swoistą powłokę chroniącą przed wnikaniem zanieczyszczeń w skórę i ułatwiającą zmycie tych, które się na niej znajdą
 • wzmacniają barierę naskórka dzięki dermozgodnym bazom
 • oferują ochronę anty-UV – MUST-HAVE pielęgnacji prewencyjnej
 • mają działanie antyalergenowe.

3 Etapy – Ochrony Anti-Pollution w YONELLE

3 Podstawowe Etapy Skutecznej Pielęgnacji Anti-Pollution w YONELLE

 • DEMAKIJAŻ TWARZY I OCZU

  Płyn micelarny do demakijażu, polecany do każdego typu skóry, łącznie z wrażliwą. Preparat typu 2 w 1, opracowany zgodnie ze światowym trendem „anti-pollution”.

  Yonelle Yoshino Pure & Care Betainowy Płyn Micelarny

  Zobacz
  99 
ETAP 1: RINSE OFF
Dokładne usunięcie zanieczyszczeń

Pamiętaj o dokładnym myciu skóry. Najlepiej zrobić to zaraz po powrocie do domu, szczególnie w dni, w których notuje się duże zanieczyszczenie smogowe. Używaj bardzo delikatnych preparatów, które skutecznie oczyszczają skórę, a jednocześnie nie naruszają jej naturalnego płaszcza ochronnego oraz nie uszkadzają bariery naskórka (nie wypłukują lipidów cementu międzykomórkowego).
PAMIĘTAJ – NIGDY nie kładź się spać bez umycia twarzy! Tylko usuwając zanieczyszczenia, hamujesz ich destrukcyjne działanie na skórę.

ETAP 2: EMPOWER.
Właściwa pielęgnacja ANTI-POLLUTION.

Zastosuj krem pielęgnacyjny skomponowany specjalnie do tego celu. W składzie szukaj dermozgodnych baz, które wzmacniają funkcje barierowe i zmniejszają ucieczkę wody ze skóry, antyutleniaczy, składników formotwórczych i składników o działaniu antyalergenowym.

Polecamy:

 • EFEKT BARIERY OCHRONNEJ

  Krem biologicznie nawilżający zabezpieczający skórę przed skutkami działania smogu.

  Yonelle Bionawilżający Krem Antysmogowy

  Zobacz
  49 
 • WYPEŁNIACZ ZMARSZCZEK

  Płynny krem do cery dojrzałej, na dzień i na noco superszybkim działaniu przeciwzmarszczkowym i wygładzającym. Doskonały do cery suchej, normalnej i mieszanej z rozszerzonymi porami.

  Yonelle H2O Infusíon Płynny Krem-Wypełniacz Zmarszczek Pod Oczy, Na Twarz I Szyję

  Zobacz
  249 
 • ROZŚWIETLENIE I ODMŁODZENIE KOLORYTU. POPRAWA JAKOŚCI SKÓRY

  Krem pielęgnacyjny typu CC – COLOR CORRECTING – przeznaczony na dzień do cery dojrzałej normalnej i suchej, mieszanej, z rozszerzonymi porami, a także wrażliwej.

  Yonelle Metamorphosis Przeciwzmarszczkowy D3 Krem CC SPF 10

  Zobacz
  189 
 • KOSMETYCZNY „MIKROCHIRURG” DO SKÓRY DOJRZAŁEJ

  Bardzo silnie działający płynny krem na dzień i na noc. Kosmetyczny „mikrochirurg” do cery dojrzałej, także wrażliwej i alergicznej.

  Yonelle Trifusíon Płynny Krem-Napinacz Pod Oczy, Na Twarz i Podbródek

  Zobacz
  299 
 • INTENSYWNE ODCZUCIE NAPRĘŻENIA SKÓRY DOJRZAŁEJ

  Krem na dzień i na noc, wtapiający się w skórę, intensywnie działający przeciw widocznym i niewidocznym oznakom jej starzenia się

  Yonelle Trifusíon Endoliftingujący Krem Młodości

  Zobacz
  299 
 • INTENSYWNE ODCZUCIE NAPRĘŻENIA SKÓRY DOJRZAŁEJ

  Krem‒napinacz na dzień, zapewniający uczucie silnego liftingu i ochronę przeciw widocznym i niewidocznym oznakom starzenia się skóry.

  Yonelle Trifusíon Liftingujący Krem–Napinacz SPF 20

  Zobacz
  289 

ETAP 3: PROTECT.
W słoneczne dni chroń skórę przed działaniem słońca kremami z SPF.

Stosowanie filtrów anty-UV jest konieczne.

Szczególnie polecamy:

 • ROZŚWIETLENIE I ODMŁODZENIE KOLORYTU. POPRAWA JAKOŚCI SKÓRY

  Krem pielęgnacyjny typu CC – COLOR CORRECTING – przeznaczony na dzień do cery dojrzałej normalnej i suchej, mieszanej, z rozszerzonymi porami, a także wrażliwej.

  Yonelle Metamorphosis Przeciwzmarszczkowy D3 Krem CC SPF 10

  Zobacz
  189 
 • INTENSYWNE ODCZUCIE NAPRĘŻENIA SKÓRY DOJRZAŁEJ

  Krem‒napinacz na dzień, zapewniający uczucie silnego liftingu i ochronę przeciw widocznym i niewidocznym oznakom starzenia się skóry.

  Yonelle Trifusíon Liftingujący Krem–Napinacz SPF 20

  Zobacz
  289 
 • NOWATORSKA KONCEPCJA OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ

  Krem ochronny o działaniu przeciwzmarszczkowym do każdego typu skóry, szczególnie polecany do cery wrażliwej na słońce, skłonnej do przebarwień posłonecznych, a także dojrzałej i suchej.

  Yonelle Przeciwzmarszczkowy Krem D3 SPF 50+

  Zobacz
  119 

 

Treści prezentowane na blogu są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, cytowanie i powielanie tekstu z bloga możliwe jedynie po podaniu pełnej nazwy i adresu źródła yonelle.pl/blog i uzyskaniu zgody autora.

 

Autor:

Małgorzata Chełkowska
doktor nauk chemicznych,
kosmetolog
Pasjonatka nowoczesnej kosmetologii. Wieloletni praktyk w zakresie opracowywania produktów i zabiegów kosmetycznych, oceny bezpieczeństwa i skuteczności kosmetyku. Wykładowca, autor publikacji naukowych oraz branżowych. Współzałożycielka marki kosmetycznej YONELLE.

Komentarze

One thought on “SKIN IN THE CITY.
JAK CHRONIĆ SKÓRĘ PRZED SMOGIEM?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *